English|فارسي  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨

نظرسنجی

میزان رضایت دانشجویان، اساتید و کارکنان از خدمات آموزشی دانشگاه

بسیار خوب
خوب
متوسط
ضعیف  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش دکتر کارگری مسئول محترم روابط عمومی حوزه معاونت آموزشی دانشگاه

چرا اعتبار بخشی دوره پزشکی عمومی نیاز مبرم آموزش فعلی ماست ؟

 


نگاهی به تحولات نظام آموزش عالی کشور در دو دهه گذشته از نظر جمعیت دانشجوئی، حاکی از رشد کمی و عدم توجه کافی به کیفیت دانشگادها و بهبود و ارتقای آن میباشد، بهبود و ارتقای کیفیت،مستلزم استقرار یک ساز و کار مناسب ارزیابی می باشد.

در خصوص وضعیت ارزیابی در نظام آموزشی عالی کشور نتایج برخی تحقیقات حاکی از این امر است که ارزیابی کیفیت نظام دانشگاهی از چهارچوب مشخص و منسجمی برخوردارنبوده و همین امر باعث ایجاد مشکلاتی در سر راه بهبود و ارتقای کیفیت آموزشی و پژوهشی دانشگاهها بوده است. اگر امروز روی آموزش سرمایه گذاری نکنیم ،  هزینه آن را بعدا خواهیم پرداخت. بحث بار بیماری هایی که در کشور ایجاد شده در واقع حاصل غفلت های دیروز بوده است و باید به مسیری که امروز می رویم و تاثیر آن بر آینده دقت کنیم. با توجه به آنچه گفته شد می توان نتیجه گرفت که برای اصلاح مستمر نظام دانشگاهی استقرار یک سیستم کار آمد ارزیابی که به وسیله آن بتوان ضمن بهبود کیفیت آموزشی و پژوهشی، بهبودی کل نظام دانشگاهی را مد نظر قرارداد، ضروری می باشد، چنین سیستمی علاوه بر اینکه باید برخاسته از متن نظام دانشگاهی و ضرورتهای آن باشد باید با ویژگیهای این نظام نیز منطبق باشد، نتایج تجربیات قبلی در باره استفاده از رهیافتهای ارزیابی نشان داده که ارزیابی درونی برای این منظور از مطلوبیت برخوردار است.

از طرف دیگر طبق گزارش فدراسیون بین المللی آموزش پزشکی طی دو دهه گذشته در سراسر جهان شاهد گسترش بی رویه آموزش پزشکی (حداقل در مقطع پزشکی عمومی ) بوده ایم. این درحالی است که به دلیل افزایش سطح آگاهی جامعه، سطح انتظارات مردم از پزشکان رو به افزایش است.

بنا بر این میتوان گفت که وضعیت آموزش پزشکی در کشور ما نیز مشابه آنچه در گزارش فدراسیون بینالمللی آموزشپ زشكی آمده است می باشد و همين نكته مسؤولان آموزشی کشور را برآن داشته که به افزایش کیفیت آموزش در رشته پزشکی عمومی بپردازند. البته این موضوع در سایر رشته های دانشگاهی نیز مورد تأكيد قرار گرفته و در سیاستگذاریهای کلان کشور به خوبی تصریح شده است،

هدف اعتبار بخشی دوره آموزش پزشکی بهبود و ارتقاء کیفی این دوره و تعیین میزان تبعیت دانشکده های پزشکی از استاندارد های ملی بوده که مرحله اول اعتبار سنجی دوره آموزش پزشکی عمومی خود ارزیابی در سطح دانشکده پزشکی ارومیه انجام شده است و مرحله دوم آن ارزیابی بیرونی توسط دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی وزارت متبوع در تیرماه سال جاری انجام خواهد گردید.

از آنجا که یکی از قسمت های مهم هر مطالعه ارزشیابی ، ارائه راهکار برای بهبود برنامه است ، انتظار می رود با توجه به نتایج حاصل از این ارزشیابی بتوانیم قدم های موثری در  جهت بهبود در وضعیت آموزش دوره پزشکی عمومی برداریم .

 

 


٠٩:٤٩ - 1398/02/30    /    شماره : ٢٤٦٣٦    /    تعداد نمایش : ١٥٥خروج