English|فارسي  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: سه شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٨

نظرسنجی

میزان رضایت دانشجویان، اساتید و کارکنان از خدمات آموزشی دانشگاه

بسیار خوب
خوب
متوسط
ضعیف  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش دکتر کارگری مسئول محترم روابط عمومی حوزه معاونت آموزشی دانشگاه

در برنامه ریزی آموزش های علوم پزشکی الزامات و شرایط سلامت جامعه استانی مدنظر قرار می گیرد

معاون آموزشی دانشگاه با اشاره به تغییرات سیمای نظام سلامت و چالش های سلامت جامعه در استان گفت: این تغییرات باید در طراحی برنامه های آموزشی دانشجویان علوم پزشکی مورد نظر قرار گیرد و دانش آموخته دانشگاه مان  باید با مشکلات و ویژگی های سلامت کشور و بویژه منطقه بومی خود آشنایی داشته باشد.

دکتر محمدی فلاح معاون آموزشی دانشگاه طی مصاحبه اختصاصی در دومین روز هفته سلامت که به نام آموزش رکن سلامت نامگذری گردیده ،  با اشاره به بسته آموزش پاسخگو و عدالت محور هدف این بسته را ارتقای کمی و کیفی نیروی انسانی حوزه سلامت برای تامین نیازهای جامعه استان ذکر کرد و گفت: برای آموزش پاسخگو دانشگاه علوم پزشکی ارومیه  تلاش زیادی کرده است .

دکترمحمدی فلاح گفت: باید بررسی کنیم برای پاسخگو کردن دانشگاه به نیازهای جامعه استانی  باید با چه الگویی پیش برویم.

وی به اقداماتی که در زمینه بیماری های غیرواگیر در حوزه بهداشت و درمان صورت گرفته اشاره کرد و گفت: این بیماری ها اثر خیلی زیادی در سلامت و مرگ و میر در جامعه استانی ما دارند و لازم است با اطلاعاتی که در دسترس است تغییراتی متناسب با نیاز جامعه استانی  در آموزش ایجاد کنیم.

معاون آموزشی دانشگاه با اشاره به اینکه دانشگاه این اختیار را دارد که متناسب با وضعیت استان درصدی از برنامه های آموزشی خود را تغییر دهند گفت: پاسخگویی به این معنا است که ما وضعیت نظام سلامت استان مان را درک کنیم و متناسب با نیازها دانش آموخته های خود را تربیت کنیم.

وی عنوان کرد ۲ سال است در زمینه محاسبات نیروی انسانی مورد نیاز نظام سلامت استان در حال کار هستیم و تمام مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته بررسی شده است.

دکتر محمدی فلاح  ادامه داد: گرچه نمی توان گفت این محاسبات صد در صد دقیق هستند چون شرایط در آینده ممکن است متفاوت باشد، ولی دانشگاه  از ابتدا حساب شده عمل کرده و نیروی فارغ التحصیل بدون شغل کمتر از سایر حوزه‌ها دارد. ما در سطح استانی  محاسبه کرده ایم که چه وضعیتی داریم و چه تعداد نیرو نیاز داریم. این محاسبات انعطاف پذیر است و متناسب با تغییراتی که در نظام ارایه خدمات استانی رخ خواهد داد مورد بازنگری قرار می گیرد.

وی افزود: در حال حاضر محاسبات نیروی انسانی در بسیاری از رشته ها برای سطح دانشگاه مان روشن است و قدم بعدی این است که بر اساس اطلاعات استانی محاسبه کنیم که در مناطق چه نیروهایی نیاز داریم.

دکتر محمدی فلاح با عنوان اینکه مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای یکی از مراکز مهمی است که در شرف تاسیس می باشد و می تواند به همه حوزه ها کمک کند گفت: این مرکز آموزش های مهارتی را ارایه می کند و لازم است دانشگاه از بستر این مرکز استفاده بیشتری برای تامین نیازهای استانی داشته باشد.

وی به بازنگری برنامه پزشکی عمومی اشاره کرد و گفت: ۲ سال جلسات و کارگاه های متعدد گذاشته شد تا مشخص شود چطور توانمندی های دانشجویان پزشکی عمومی استان  را با نیازهای جدید نظام سلامت استان تطابق دهیم و دانشجویان با دسترسی سریع تر به محیط های ارایه خدمت مهارت های خود را تطبیق دهند، با مباحث اخلاق پزشکی به صورت عملی آشنا شوند و مسایل جامعه را درک کنند. همچنین در عین حال دوره پزشکی عمومی کوتاه تر شود.

معاون آموزشی دانشگاه  گفت: برنامه آموزشی جدید پزشکی عمومی چندوقتی است ابلاغ شده و اکنون مرحله اجرای این برنامه است. این شیوه به‌روزرسانی برنامه کار بسیار سنگینی بوده که با اجماع نظرات تمامی ذینفعان این حوزه انجام شد.

وی اضافه کرد: برای اولین بار بعد از ۳۲ سال برنامه پزشکی عمومی بازنگری شده ، بعد از سال ها استانداردهای آموزش پزشکی عمومی اخیرا اعلام شده  و استانداردهای کالبدی نیز ابلاغ شده است.  

معاون آموزشی دانشگاه  با بیان اینکه آزمون صلاحیت بالینی برای اولین بار از چند سال پیش در وزارت بهداشت اجرا شد اظهار داشت: این آزمون ارزیابی مهارت های دانشجو را برعهده دارند و دانشگاه باید از نتایج این آزمون برای ارزیابی نحوه آموزش خود نیز استفاده کند و در جاهایی که مورد نیاز است به سمت تغییر پیش برود.

وی به آغاز فرایند اعتباربخشی دانشکده پزشکی ارومیه به عنوان متولی آموزش پزشکی عمومی اشاره کرد و گفت: در حال تلاش هستیم تا الگوی اعتباربخشی پزشکی عمومی ما مورد ارزیابی بین المللی قرار گیرد و با این کار در صورتی که دانشکده پزشکی ما در اعتباربخشی مورد تایید قرار گیرد  فدراسیون جهانی آموزش پزشکی عمومی نیز این نتیجه را خواهد پذیرفت.

دکتر محمدی فلاح به دیگر اقدامات صورت گرفته در زمینه پاسخگویی به نیازهای سلامت استان اشاره و عنوان کرد: در شرف عقد تفاهم‌نامه ای با معاونت بهداشتی دانشگاه هستیم  تا آموزش های مرتبط با سلامت عمومی در جامعه استانی ساماندهی شود.‌


 

 


٠٩:١١ - 1398/02/07    /    شماره : ٢٤٠٧٢    /    تعداد نمایش : ٦٦خروج